تاریخچه کامل جام جهانی از سال 1930 تا 2014

 

 

جام جهانی فیفا (که همچنین با نام جام جهانی فوتبال و یا بطور خلاصه، با نام جام جهانی شناخته می‌شود)، مسابقات حرفه‌ای فوتبال است که در ردهٔ مردان و بین اعضای فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) برگزار می‌شود.

 

جام جهانی فیفا (که همچنین با نام جام جهانی فوتبال و یا بطور خلاصه، با نام جام جهانی شناخته می‌شود)، مسابقات حرفه‌ای فوتبال است که در ردهٔ مردان و بین اعضای فدراسیون بین‌المللی فوتبال(فیفا) برگزار می‌شود. این مسابقات از سال ۱۹۳۰ بطور مرتب و هر ۴ سال یکبار برگزار می‌شود و تنها در سال‌های ۱۹۴۲ و ۱۹۴۶ و به علت جنگ جهانی دوم برگزار نشده‌است. قهرمان فعلی این مسابقات، کشور اسپانیاست که در مسابقات سال ۲۰۱۰ قهرمان شد.

 

در حال حاضر، مسابقات در طی نزدیک به یک ماه و با حضور ۳۲ تیم بعلاوه کشور(های) میزبان برگزار می‌شود که به این مرحله از مسابقات، معمولاً مرحله‌ی نهایی جام جهانی گفته می‌شود. تیم‌ها برای ورود به مرحله نهایی جام، در طی ۳ سال قبل از آغاز آن، تلاش کرده و در نهایت به همراه کشور(های) میزبان در این مسابقات حضور پیدا می‌کنند. در مور اخبار ورزشی و تیم استقلال یشتر بخوانید.

 

تاکنون ۱۹ جام جهانی برگزار شده‌است و تنها ۸ کشور موفق به فتح این مسابقات شدند که کشور برزیل با ۵ قهرمانی، پرافتخارترین تیم این رقابت هاست. همچنین برزیلی‌ها تنها تیم در دنیا هستند که در تمام ۱۹ دوره رقابت‌ها حضور داشتند. ایتالیا با چهار قهرمانی، دومین تیم پرافتخار دنیاست و آلمان با ۳ قهرمانی، اوروگوئه و آرژانتین با ۲ قهرمانی و کشورهای انگلستان، فرانسه و اسپانیا ۶ کشور دیگری هستند که تجربهٔ کسب عنوان قهرمانی را دارند.

 

جام جهانی، پربیننده ترین رویداد ورزشی است طوریکه بازی فینال جام جهانی سال ۲۰۰۶ را که در کشور آلمان برگزار شد، ۷۱۵٫۱ میلیون نفر در سرتاسر دنیا به صورت زنده تماشا کردند

اولین جام جهانی رسمی

المپیک تابستانی 1932 در لوس آنجلس برگزار شد و به علت عدم محبوبیت فوتبال در آن کشور، این ورزش در برنامه بازی‌ها گنجانده نشد. علت دیگر عدم توافق فیفا و کمیته بین‌المللی المپیک در مورد وضعیت بازیگران آماتور بود. رئیس وقت فیفا، ژول ریمه، طرحی ارائه کرد که بر طبق آن اولین مسابقات جام جهانی در 1930 و در اروگوئه برگزار شود.

فدراسیون‌های ملی بعضی کشورها به فرستادن یک تیم به مسابقات دعوت شدند. با توجه به این‌که میزبان مسابقات –اروگوئه- بسیار دور از اروپا واقع شده بود و تیم‌های اروپایی برای شرکت در این مسابقات باید در سفر پر هزینه‌ای از اقیانوس اطلس می‌گذشتند، تا دو ماه مانده به مسابقات هیچ کشور اروپایی حاضر به فرستادن تیم نشده بود.

 

 

ژول ریمه نهایتا تیم‌های اروپایی بلژیک، فرانسه، رومانی و یوگسلاوی را به قبول این سفر راضی کرد. مجموعا 13 کشور در این جا شرکت کردند – هفت تیم از آمریکای جنوبی، چهار تیم از اروپا و دو تیم از آمریکای شمالی .

اولین دیدارهای جام جهانی به طور همزمان برگزار شدند و توسط فرانسه و آمریکا فتح شدند. این دو تیم به ترتیب مکزیک را 4 بر یک و بلژیک را 3 بر 0 مغلوب کردند. اولین گل تاریخ جام جهانی توسط لوسین لورن از فرانسه به ثمر رسید.  چهار روز بعد برت پاتناد از آمریکا اولین هت-تریک تاریخ جام را در برد 3 بر صفرآمریکا مقابل پاراگوئه ثبت کرد. در مسابقه فینال اروگوئه با نتیجه 4 بر 2 از سد آرژانتین گذشت و اولین فاتح جام جهانی شد. این مسابقه در مونته‌ویدئو انجام شد و 93 هزار نفر شاهد برگزاری آن بودند.

 

اخبار جام جهانی

پیشروی

مشکلات اولیه بازی‌ها مسائل مربوط به سختی سفرهای بین‌قاره‌ای و جنگ بود. همانطور که تیم‌های اروپایی حاضر به سفر برای شرکت در جام اروگوئه 1930 نبودند، تیم‌های آمریکای جنوبی نیز حاضر به تحمل سفر برای شرکت در جام 1934 و 1938 نبودند و برزیل تنها تیمی بود که در این جام‌ها شرکت کرد. جام‌های 1942 و 1946 به دلیل وقوع جنگ جهانی دوم و پیامدهای آن برگزار نشدند.

 

جام جهانی 1950 برای اولین بار شاهد حضور تیم‌هایی از جزیره بریتانیا، مبدع فوتبال، بود. تیم‌های بریتانیایی (انگلستان، اسکاتلند و …) در 1920 از فیفا بیرون کشیده بودند اما در 1946 با دعوت مجدد فیفا به این فدراسیون بازگشتند و در این جام بازی کردند.

 

 

 

این تورنمنت در ضمن شاهد حضور دوباره اروگوئه، قهرمان جام اول، بود که دو جام قبلی را تحریم کرده بود. اروگوئه در بازگشت خود مجددا قهرمان شد. (در ضمن جام 1950 اولین و آخرین جامی بود که مرحله  نهایی آن به صورت گروهی برگزار می‌شد و نه به صورت حذفی و در نتیجه قرار بود مسابقه مشخص فینال نداشته باشد.گرچه صورت امتیازها به طوری شد که عملا بازی برزیل و اروگوئه به صورت بازی فینال درآمد. در جام‌های بین 1934 تا 1978 شانزده تیم در مسابقات شرکت کردند (به غیر از چند مورد که تیم‌ها پس از راه‌یابی به بازی‌ها استعفا دادند). اکثر تیم‌های از اروپا و آمریکای لاتین بودند و اقلیت بسیار کمی از آفریقا، آسیا و اقیانوسیه.

 

 

نمایندگان این قاره‌ها معمولا به سادگی توسط تیم‌های اروپایی و آمریکای لاتینی مغلوب می‌شدند (یک استثنای مهم کره شمالی بود که در 1966 تا یک چهارم نهایی بالا آمد). در جام 1982 تعداد تیم‌های شرکت کننده به 24 افزایش یافت و این رقم در 1998 به 32 رسید که نتیجتا تیم‌های بیشتری از آفریقا،آسیا و آمریکای شمالی شانس شرکت پیدا کردند.

 

 

 

 

 

 

در سال‌های اخیر شرکت‌کنندگان این قاره‌ها توفیق بهتری داشته‌اند. کامرون در 1990 تا یک چهارم نهایی بالا آمد و کره جنوبی،سنگال و آمریکا در 2002 همه حداقل تا یک چهارم نهایی بالا آمدند (کره جنوبی نهایتا چهارم شد). 197 کشور برای راه‌یابی به جام جهانی 2006 آلمان با هم دیگر رقابت کردند. از تمامی 207 عضو فیفا تا به حال تنها سه کشور برای راه‌یابی به جام تلاش نکرده اند. با توجه به این‌که کوموروس و تیمور شرقی اعضای تازه‌ای هستند و هنوز این امکان را نداشته‌اند، در واقع بوتان تنها کشوری است که شانس خود را برای شرکت در جام جهانی محک نزده.

 

 

در دهه 90 جام جهانی زنان فیفا نیز راه‌اندازی شد و اولین جام جهانی زنان در 1991 در چین برگزار شد. شکل برگزاری این مسابقات مانند مدل مردان است و هر چهار سال یک‌بار برگزار می‌شوند. آمریکا، آلمان، چین و نروژ تا به حال از موفق‌ترین تیم‌های جام جهانی زنان بوده‌اند

 

میزبانان جام جهانی کشورهایی هستند که از سال ۱۹۳۰ تا ۲۰۱۴میلادی برگزارکننده ی مسابقات جام جهانی فوتبال بوده‌اند.

سال برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال میزبان
۱۹۳۰  اروگوئه
۱۹۳۴ ایتالیا
۱۹۳۸  فرانسه
۱۹۴۲  لغو به دلیل جنگ جهانی دوم
۱۹۴۶  لغو به دلیل جنگ جهانی دوم
۱۹۵۰  برزیل
۱۹۵۴  سوئیس
۱۹۵۸ سوئد
۱۹۶۲ شیلی
۱۹۶۶ انگلستان
۱۹۷۰ مکزیک
۱۹۷۴ آلمان غربی
۱۹۷۸ آرژانتین
۱۹۸۲ اسپانیا
۱۹۸۶ مکزیک
۱۹۹۰ ایتالیا
۱۹۹۴ ایالات متحده ی آمریکا
۱۹۹۸ فرانسه
۲۰۰۲ کره ی جنوبی-ژاپن
۲۰۰۶ آلمان
۲۰۱۰ آفریقای جنوبی
۲۰۱۴ برزیل
۲۰۱۸ روسیه
۲۰۲۲ قطر

کشورهایی که جام را به خانه بردند

همانطور که در جدول می‌بینید کشورهای ایتالیا، فرانسه، آلمان و برزیل کشورهایی هستند که دوبار عنوان میزبانی مسابقات جام جهانی فوتبال را بر عهده داشتند. تاکنون ۲۰ دوره مسابقات جام جهانی فوتبال برگزار شده است که طبق آمار موجود تنها هشت کشور برنده این جام شده‌اند. خبر و عکسهای مربوط به پرسپولیس را در سایت آبشار 24 ببینید.

سال بازی فینال نتیجه نهایی قهرمان
۱۹۳۰ اروگوئه – آرژانتین ۲-۴ اروگوئه
۱۹۳۴ ایتالیا – چک اسلواکی ۱-۲ ایتالیا
۱۹۳۸ ایتالیا – مجارستان ۲-۴ ایتالیا
۱۹۵۰ اروگوئه – برزیل ۱-۲ اروگوئه
۱۹۵۴ آلمان غربی – مجارستان ۲-۳ آلمان غربی
۱۹۵۸ برزیل – سوئد ۲-۵ برزیل
۱۹۶۲ برزیل – چک اسلواکی ۱-۳ برزیل
۱۹۶۶ انگلستان – آلمان غربی ۲-۴ انگلستان
۱۹۷۰ برزیل – ایتالیا ۱-۴ برزیل
۱۹۷۴ آلمان غربی – هلند ۱-۲ آلمان غربی
۱۹۷۸ آرژانتین – هلند ۱-۳ آرژانتین
۱۹۸۲ ایتالیا – آلمان غربی ۱-۳ ایتالیا
۱۹۸۶ آرژانتین – آلمان غربی ۱-۲ آرژانتین
۱۹۹۰ آلمان غربی – آرژانتین ۰-۱ آلمان غربی
۱۹۹۴ برزیل – ایتالیا ۲-۳ (در ضربات پنالتی) برزیل
۱۹۹۸ فرانسه – برزیل ۰-۳ فرانسه
۲۰۰۲ برزیل – آلمان ۰-۲ برزیل
۲۰۰۶ ایتالیا – فرانسه ۳-۵ (در ضربات پنالتی) ایتالیا
۲۰۱۰ اسپانیا – هلند ۰-۱ اسپانیا
۲۰۱۴ آلمان – آرژانتین ۰-۱ آلمان

پرافتخارترین تیم این مسابقات، تیم برزیل است با پنج قهرمانی، بعد از آن کشور آلمان (بعد از ادغام شدن آلمان غربی به آلمان شرقی فیفا رکوردهای دو تیم را برای آلمان ثبت کرد) چهار بار، ایتالیا چهار بار، آرژانتین و اروگوئه دو بار، اسپانیا، فرانسه و انگلستان یک‌بار توانستند این جام قهرمانی را به خانه ببرند.

این را هم اضافه کنیم که تیم ملی فوتبال برزیل تنها تیمی است که در تمام  ۲۰ دوره جام جهانی فوتبال حضور داشته است. ایتالیا و آلمان با ۱۸ دوره حضور در رتبه دوم قرار دارند.

 

ضربه برگردان پله، چهره اسطوره‌ای فوتبال برزیل. او بعدها این تصویر خود را امضاء کرد.

حضور در فینال جام جهانی فوتبال

نام تیم ملی تعداد
آلمان ۸
برزیل ۷
ایتالیا ۶
آرژانتین ۵
هلند ۳

آلمان بیشترین حضور را در فینال مسابقات داشته است، ولی با این حال برزیل که در رتبه دوم قرار دارد، با پنج قهرمانی جام جهانی فوتبال، پرافتخارترین تیم این رقابت‌هاست.

..

این نوشته در مقالات و پایان نامه ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.