راهنمای خرید شکل های جور واجور ریبون رول گرمایی و به کار گیری درست از آن

تعریف و تاریخچه‌ ریبون
ریبون یه جور ورق پلاستیکیه که قشری از جوهر بر سطح اون کشیده شده. از “ریبون” که جوهری خاصه در چاپ روی برچسب‌ ها و لیبل‌ ها با قدرت موندگاری جور واجور به کار گیری می‌شه. فوت وفن به کار رفته در “ریبون” در حدود سال 1980 میلادی طبق فوت وفن “ترمال ترانسفر” به وسیله یه شرکت ژاپنی ساخته شد.
شکل های جور واجور “ریبون”:
• ریبون وکس “Wax Ribbon
این “ریبون” در مقابل تغییرات دما، رطوبت، سایش و اثر مواد جور واجور (مثل آب و الکل) خیلی مقاوم نیس، قیمت اون ارزون‌ است اما چاپ با اون سرعت بالایی داره. مورد مصرف اون بیش‌ تر واسه برچسب‌ های کاغذیه.
• ریبون وکس رزین“WaxResin Ribbon“
این “ریبون” بیش‌ تر واسه برچسب‌ های کاغذی و “متالایز” به کار می‌رود. تاریخچه‌ی “متالایز” به دهه‌ی 1930 میلادی باز می‌شه. در چاپ “متالایز” یه لایه‌ بسیار نازک آلومینیوم بر سطح مقوا باعث ایجاد ظاهری درخشنده و هم گرافیکی جذاب می‌شه. هدف از این نوع چاپ تقویت جلوه‌ی چشمی و به وجود آوردن درخشندگی زیاده. درصد رزینِ “ریبون وکس رزین ” از “ریبون وکس” بیش‌ تره بنابر این “ریبون وکس رزین” موندگاری بیش‌تری از “ریبون وکس” داره.
این نوع ریبون جهت لیبل‌هایی از جنس “پلی‌پروپیلن” هم مناسبه ً در لیبل‌های کاغذی هم قابل به کار گیری می‌باشه ولی درست‌ترین و اصلی‌ترین مورد مصرف اون هنگامیه که می‌خواهید موندگاری چاپِ معمولی داشته باشین(نه خیلی زیاد و نه کم) و واقعا “ریبون وکس رزین”، از نظر موندگاری چاپ، حدِ وسطِ “ریبون وکس” و “ریبون رزین” است.
• ریبون رزین “Resin Ribbon”
این ریبون در مقابلِ تغییرات دما، رطوبت، اصطکاک (سایش) و اثر مواد جور واجور شیمیایی مقاوم‌ تر از “ریبون وکس” و “ریبون وکس رزین” می‌باشه. در صورتی که به چاپ‌ هایی با موندگاری زیاد نیاز داشته باشین باید از این نوع ریبون به کار گیری کنین. مثل “نوار تایوک” (Tywac Lable) که نواریه از الیاف پارچه و بسیار فشرده و قابل انعطاف – لیبل‌های متال (Metal) و مواردی مثل PVC
• ریبون سوپر رزین “Resin Premium Ribbon”
این نوع ریبون یکی از بالاترین مقاومت‌ ها رو در مقابل مواد شوینده داره و اکثراً روی PVC و یا لیبل‌هایی که به عنوان برچسب اموال کاربرد دارن به کار می‌رود.
مشخصات فنی “ریبون”
به کار گیری “ریبون”‌های بدون ‌کیفیت، به “هدِ” دستگاهتان آسیب میزنه، بنابر این لازمه اطلاعاتی در مورد کارکرد “ریبون” و نوعِ با کیفیت اون داشته باشین.
“ریبون” که یه جور ورق پلاستیکی آغشته به جوهره به گرد یه هسته “core” که جنس اون بیشتر از چوبه پیچیده شده که این هسته‌ی مرکزی “core” بر دو نوعه: یه اینچ و یا نیم اینچ، که نوع یه اینچی اون پرکاربردتره مگه در “ریبون”‌هایی با متراژ (طول) کم.
“ریبون” نسبت به بزرگی و کوچیکی دستگاهی که در اون مورد به کار گیری قرار می‌گیرد می‌تونه از نظر طولی (متراژ) “Lenght” مختلفی داشته باشه. طول “ریبون” در بیشتر موارد از 75 تا 450 متره. عرض “ریبون” هم فرق داره و عرض موارد پر کاربرد تر “ریبون” از 40mm تا 160mm می‌باشه که در بیشتر موارد اندازه‎های کم‌ تر از 110mm اون، در خیلی از دستگاه‌ها قابل به کار گیری س.
نکته‌ای که همیشه باید در نظر بگیرین انتخاب نزدیک‌ ترین اندازه‌ی عرض “ریبون” به اندازه‌ی لیبل مورد نظرتونه، چون که اینطوری “پرت” کم‌ تری دارید و در هزینه‌ی کار‌ صرفه‌ جویی می شه.

کاغذی است که در اثر گرما صندوق فروشگاهی یا فیش پرینتر روی کاغذ چاپ می کنه و در مغازه ها به کار گیری میشن.
چند نوع رول کاغذ گرمایی داریم؟
رول کاغذ گرمایی بر سه نوع تقسیم می شه  :
۱- رول کاغذ گرمایی فیش پرینتر
۲- رول کاغذ گرمایی صندوق فروشگاهی
۳- رول کاغذ گرمایی آزمایشگاهی
رول کاغذ گرمایی فیش پرینتر رولی هست که بر اثر گرمای که فیش پرینتر تولید می کُند روی کاغذ چاپ می شه . این رول کاغذ گرمایی در متراژ جور واجور هست در متراژ ۵۰-۵۵-۶۰-۶۵ متره .

Author: 92