سبک شناسی مدل های مبل

توليد انواع مبل هاي خانگي، به كار برده شده در شركت ها و غيره

4-1-سوابق تولید:

مبلمان کلاسيک در فرانسه به دوره هاي زير تقسيم مي شود:

1-قرن 14 و 15

2- قرن 16 ( رنسانس)

3-1610 تا 1643 لويي 13

4- 1643 تا 1715 لويي 14

5- 1715 تا 1744 لويي 15

6- 1744 تا 1793 لويي 16

7-1795 تا 1804

8- 1804 تا 1815

يك تقسيم بندی كلي دیگر هم وجود دارد که شامل :

1- گوتيک

2-رنسانس ( لويي 13 )

3-باروك ( لويي 14 )

4-روكوكو ( لويي 15 )

5-دوره بازگشت ( لويي 16 ) ( نئو کلاسیسم )

6-مدرن ( شامل دوره هاي آرت نووا و آرت دکو مي باشد )

7-روستيک ( روستايي ) لويي سیزدهم

در این سبک که از ایتالیا آغاز و در فرانسه به اوج خود می رسد ، بیشتر از چوب بلوط و گردو استفاده می شود .

در این سبک از الگو های ساده هندسی و گاه برجسته استفاده می شود .

لویی چهاردهم :

در زمان لویی چهاردهم سبک باروک به اوج خود میرسد . این سبک باشکوه و سلطنتی است و تلاش میکند تا قدرت لویی چهاردهم را بیان کند . سه ویژگی خاص این دوره عبارت است از :

قرینگی استفاده از چوب های طلایی رنگ و همچنین پیروی از سبک روم باستان

 

 

اگر به دنبال خرید مبل  جذاب و زیبا هستید، بهتر است روش‌های سنتی را فراموش کرده و همگام با تکنولوژی قدم بردارید. وب سایت مبل آرا جدیدترین و به روز ترین وسایل چوبی را که شامل مبلمان راحتی، میز ناهارخوری و…می‌باشد ارائه کرده است تادر یک نگاه و با صرف چند دقیقه زمان بتوانید مبلی را انتخاب کنید که از هر نظر باسلیقه، بودجه و نوع دکوراسیون منزلتان هماهنگ است.

برای ورود به سایت روی لینک زیر کلیک کنید :

مبل

https://arasofa.com/

 

فرزند لويي چهاردهم بود وي خيلي زود و در سن پنج سالگي به تخت سلطنت نشست . تغييرات در ساختار جامعه در اين دوره بسيار به چشم مي خورد . از اين دوره به بعد افول در تجمل گرايي ( مختص پادشا هان فرانسه ) به چشم مي خورد .

* نئو کلاسیسم به چندین دوره تقسیم میشود : 1- لویی 16 2- هپل وایت 3- شراتون

4- رجنسی 5- سبک امپراطوری

قصر هاي با شکوه کم کم تجمل خود را از دست مي دهد و جاي خود را به قصر هاي کوچک تر مي دهد و در واقع از همين دوره ها بود که مردم مطالبات آزادي و زندگي مانند نجبا و ثروتمندان را خواستار شدند . اين بدان معنا بود که از تجملات کوچکتر شود در واقع اين تجملات شکل خود را حفظ کردند اما در آنها بيشتر از تناسبات مردانه ( ظرافت کمتر ) استفاده مي شد .

خصوصيت اصلي مبلمان دوره لويي پانزدهم در واقع استفاده از منحني در کارها بود . اين امر در واقع از زمان لويي چهردهم آغاز شده بود .استفاده از خطوط مورب و راست . نما و کناره هاي کابينت ها همگي داراي انحنا بودند و کار دستي زيادي براي ساحت آنها به کار برده مي شد . در اين دوره بيشتر منحني در بالاي کار ها ديده مي شد. چوب هايي که بيشتر در اين دوره استفاده مي شد شامل :

شمشاد

ماهون

گردو

انجير مصري

آبنوس و …

لويي شانزدهم

در این دوره یک بازگشت به سبک یونانی – رومی شکل می گیرد.

بسياري از فرمها در اين دوره مشمول تغيير شدند و بيشتر اين تغيير هم بوسيله ماري آنتوانت ( ملکه اطريشي تبار ) ايجاد شد که فرمهاي ساده تر و جديد و مجلل را مي پسنديد . همين امر سبب خلق سبک اين دوره گرديد . در مقايسه با سبک هاي انگليسي هم دوره با سبک لويي 16 بايد گفت که اين سبک همچنان پر تجمل بود اما کمي ساده تر .

مشخصه اصلي مبلمان در اين دوره استفاده از نما هاي صاف و خطوط راست و همچنين تعريفي جديد از جزئيات تزيين بر روي مبلمان قالب هاي کوچک و همچنين حکاکي کمتر بر روي مبلمان در اين دوره ديده مي شود . الوار هاي به کار رفته در اين دوره همان الوارهاي دوره گذشته بودند.

در مجموع در آن دوره مبلمان يک صنعت اشرافي بود . به مجموع اين دوره سبک فرانسوي مي گويند.

کلاسيک انگلستان

در اينجا لازم است اين نکته را ياد آور شوم که کشورهاي ديگر اروپا نيز سهم بسزايي در مبلمان کلاسيک داشتند . اين کشورها شامل ايتاليا ، آلمان و اطريش هستند . اما در اينجا به دليل کمي مجال به کلاسيک انگلستان مي پردازيم .

دوره هاي مبلمان انگليس به شرح ذيل است :

1- دوره تحول ( گوتيک )

سراسر تاريخ مبلمان کلاسيک در واقع شامل تغييرات است و اين تغيرات همگي مشمول تغيرات تاريخي و محيطي هستند که

1660 مي تواند شامل موارد ذيل باشد :

محدوديت دانسته ها

محدوديت ابزار

دسترسي به چوب هاي محلي

عوامل اقتصادي

جنگ و صلح در منطقه

و عوامل ديگر

در انگلستان درختان بلوط و راش به عنوان درختان محلي به وفور وجود داشت اما به سبب پيشروي در قلمرو هاي ديگر شاهد گستردگي درختان هم هستيم

بلوط سالهاي 1500 تا 1600

گردو سالهاي 1660 تا 1723

ماهون سالهاي 1715

خشب ( نوعي درخت با چوب زرد ) سالهاي 1765

تا سال 1500 ميلادي ( دوره گوتيک ) بيشتر تعاليم هنرمندان زير نظر کليسا بود . بنابر اين ، تزئينات مبلمان گوتيک بيشتر از تزئينات کليساي گوتيک تبعيت مي کند .

درودگر ، آهنگر و خراط در ساخت يک مبلمان شرکت داشتند که شامل ميز ، عسلي ، صندوق و حتي تابوت مي شد اين سبک در دوره هنري 5 دچار تحول شد.

سبک اليزابت ( 1558 تا 1653)

رنسانس از همين دوره وارد انگلستان مي شود . چوب بلوط هنوز بيشترين استفاده را در مبلمان داشت . پايه هاي مبلها در اين دوره به شکل پيازي بود و در قسمتهاي بالايي به شکل منحني در بالاي تختها نيز تزيينات بسياري به چشم مي خورد .استفاده از فلزات در نماي بوفه ها و گنجه ها ديده ميشد تخت خوابها بسيار بزرگ ساخته ميشد با سايباني مجلل در بالا سر آن
سبک ژاکوبين ( جيمز اول و دوم ) 1603 تا 1660

چوب بلوط در اين دوره هنوز خمير مايه اصلي مبلمان بود . در اين دوره بيشتر سبک هاي دوره اليزابت حفظ شد . اما پيرايه و تزيينات کمتر شد .

تغييرات در مد مخصوصا در لباسهاي خانمها باعث شد تا صندلي ها بدون دسته شوند و تقريبا جزء اثاثيه عمومي شود . صندوقچه کم کم به فراموشي سپرده شد و جاي خود را به دراور داد.

در اواخر همين دوره بود که جعبه انجيل جاي خود را به ميز مطاله داد .

دوره رفاه عمومي ( 1649 تا 1660 )

در اين دوره بسياري از ثروتمندان انگلستان را ترک کردند . تفکر پرتستان در اين دوره غالب شد و سادگي در آثار مبلمان حاکميت پيدا کرد.

دوره استرداد ( 1660 تا 1689)

چارز دوم وقتي به سلطنت نشست با خود مبلمانهاي بسيار مجللي را از فرانسه و هلند به ارمغان آورد اين در واقع نوعي پاسخ به پروتستانها بود . در اين دوره است که کتابخانه ، تخت خواب نيم روزي ساخته مي شود . آتش بزرگ لندن در سال 1666 باعث شد تا شهر دوباره ساخته شود ولي اين بار خانه ها کوچکتر ساخته شد . روکش چوب گردو جاي حود را به بلوط داد . قاب هاي صندلي ها غالبا نقره کاري مي شد.

اولين کتابخانه ها در اين دوره ساخته شد ( سابقا در جعبه يا کمد ساخته مي شد )

جا رختي نيز براي لباس ثروتمندان ساخته شد.

ارتفاع تکيه گاه صندلي ها بزرگتر شد .

در همين دوره هنرمندان فرانسوي به انگليس آمدند تا بتوانند تعالين و سبک هاي جديد را به هنرمندان انگليسي بياموزند.

وليام و مري: مري پرنس هلندي با خود ملزومات بسياري را از هلند به انگلستان آورد . بيشتر اين مبلمان ها تمايل به راحت نشستن فرد را داشتند مثلا پشت آنها شبيه به پشت انسان شکل گرفته بود و نرم بود چوب گردو در اين دوره بسيار زياد مصرف مي شد .

ملکه آن :در اين دوره سعي ميشد تا از آموخته هاي خارج از انگليس براي ايجاد سبکي خاص و انگليسي تلاش شود . از آنجا که خانه ها کوچکتر مي شد مبلمان کوچکتر و کم حجمتر نياز بود . در واقع اين سبک از مبلمان تا امروز هم دوام آوره است.

ميز هاي کوچک براي چاي خوردن بازي و… ساخته شد.

آينه هاي تعويض لباس دستشويي و… دراور هاي سبک انگليس نيز رواج پيدا کرد .

ديگر دوره هاي انگليس شامل

دوره جرجين ، دوره چيپندل، دوره تبعيت از سبک ناپلون ، فرانسه، دوره آدام ، دوره شراتون

دوره ويکتورين

این نوشته در مقالات و پایان نامه ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.