طبقه ­بندی کودکان با ناتوانی یادگیری

طبقه­بندی کودکان با ناتوانی یادگیری

ناتوانی یادگیری در خوندن و هجی کردن

دستۀ کلی­ای از مشکلات یادگیری ، به خوندن و هجی کردن مربوط می­شه که به شکل ناتوانی در خوندن، نارساخوانی و مشکلات مربوط به هجی کردن ظاهر می­شه. معمولا مشکلات خوندن از پایۀ اول تحصیلی شروع می­شه و در پایه­های بعدی ادامه می­یابد. کودکانی که قادر نیستن تصویر حرف خاصی رو به یاد بیارن، با مشکل بازشناسی اون حرف و در نتیجه با مشکل خوندن روبه­رو هستن (به­پژوه، 1391).

ناتوانی یادگیری در نوشتن

معمولا کودکی که دچار ناتوانی یادگیری در خواندنه، در نوشتن هم مشکل داره. نوشتن عمل پیچیدۀ دستگاه اعصاب مرکزی و انتقال افکار به شکل زبون نوشتاریه. لازمۀ نوشتن کسب مهارت­های جورواجور، به ویژه مهارت­های رمزگردانی یعنی تبدیل افکار به کلمه­ها و و حرکات دست و سر و توانایی­های رمزخوانی، یعنی درک و فهم کلمه­ها و علایم و معانی اوناس. مشکلات نوشتن یا نارسا نویسی، به شکل­های سرهم­نویسی، بدخطی، با عجله­نویسی، وارونه­نویسی، جدانویسی، آیینه­نویسی و نظایر اون ظاهر می­شه (به­پژوه، 1391).

خانواده

ناتوانی یادگیری درحساب کردن

ویژگی اصلی این کودکان اینه که توانایی انجام دادن محاسبات ریاضی اونا، بسیار ضعیفتر از آن که از سن تقویمی، ضریب هوشی و سوابق تحصیلی اونا انتظار می­رود. مهارت­هایی که در افراد گرفتار به مشکل ریاضی مشکل پیدا می­کنن عبارتند از: 1) کودک اصطلاحات ریاضی رو متوجه نمی­شه و نمی‌تونه اونا رو نام ببره؛ 2) معنی مسائل ریاضی رو متوجه نمی­شه؛ 3) علایم ریاضی رو تشخیص نمی­بده و اونا رو نمی­تونه بخونه؛ 4) اعداد و نمادهای ریاضی رو نمی­تونه به طور درست رونویسی کنه؛ 5) به یاد نمی­بیاره که عملیات ریاضی چیجوری انجام شده­ان؛ و 6) معادلات ریاضی رو نمی­تونه درست حل کنه (گنجی، 1393).

 

Author: 92