دلیل شناسی و درمان مشکلات اضطرابی

دلیل شناسی و درمان مشکلات اضطرابی

2-1-4-1-1- نظریه زیستی

طبق تحقیقات وراثتی، داده­هایی به دست اومده مبنی بر اینکه دست کم یه جور مؤلفه وراثتی در پیدایش مشکلات اضطرابی سهیم هستن، ارث رو یکی از عوامل زمینه­ساز بروز مشکلات اضطرابی می­دانند. در رابطه با سهم عوامل زیستی، نواپی نفرین، سروتونین و گابا نوروترانسمیترهایی هستن که طبق تحقیقات انجام شده با اضطراب رابطه دارن. هم اینکه تغییر در کارکرد محور هیپوتالاموس- هیپوفیز- فوق کلیه می­تونه ایجاد کننده بروز اضطراب باشه ( سادوک و سادوک، 1389).

داروهای آروم بخش­ در آرامش اضطراب تاحدی مؤثر بوده و در کاهش شکایات بدنی و تنظیم خواب نقش مؤثر و زیادی دارن، ولی  اثر اون­ها در کاهش شکایات بدنی و تنظیم خواب موقته ( آزاد، 1389). در سال­های گذشته چندین نوع داروی ضد اضطرابی مورد به کار گیری قرار گرفتن. یه گروه از این داروها که به متوقف کنندگان بتا موسومند و به دریافت­کنندگان مغز که بتا آدرنرژیک نامیده می­شه،  وصل می­شن، مانع دریافت نوراپی نفرین می­گردند. برخلاف تحقیقات زیادی که درباره داروهای ضد اضطراب جدید انجام شده هنوزم بنزودیازپین­ها به معنی داروهایی هستن که به شکل گسترده در قلمرو مشکلات اضطرابی تجویز می­شن ( دادستان، 1389).

آرامش

2-1-4-1-2-نظریه رفتاری

طبق نظریه رفتاری، اضطراب پاسخی شرطی به یه محرک محیطی معینه ( سادوک و سادوک، 1389). پزشکان و نظریه­پردازان رفتارگرا، مشکلات اضطرابی رو نتیجه یادگیری­های غلط و شرطی شدن می­دانند، یه موقعیت استرس آفرین که با موقعیت­های استرس آفرین قبلی شبیهه، ممکنه موجب برانگیختن اضطراب در فرد شه. مدل­های نادرست والدین  و انتظارات اونا هم به عنوان دلیل اضطراب در دیدگاه یادگیری مورد تأکید هستش ( آزاد، 1389).

روش­های درمانگری طبق راه و روش یادگیری شامل درمانگری­های مواجه شدن­سازی (تخیلی و واقعی)، سرمشق­گیری، حساسیت­­زدایی منظم و غرقه­سازیه ( آزاد، 1389). تحقیق­ها نشون می­بدن که رمز موفقیت رویکردهای رفتاری در ایجاد تماس مستقیم و الان بین مریض با موضوعات یا موقعیت­هاییه که ترسناک میدونن (دادستان، 1389).

2-1-4-1-3-نظریه شناختی

طبق دیدگاه شناختی، مشکلات اضطرابی نتیجه افکار و باورهای نادرست، غیر واقعی و غیرمنطقی هستن، به ویژه باورهای غیرمنطقی بزرگ نمایی­آمیز نسبت به مخاطرات محیطی. دیدگاه شناختی مثل دیدگاه روان جست و خیز به جریان­های داخلی به عنوان علل مشکلات اضطرابی توجه داره، اما به جای تأکید بر تمایلات، نیازها و انگیزه­ها عقیده داره که افراد اطلاعات کسب کرده رو تعبیر و تفسیر می­کنن و از آن­ها در حل مسائل زندگی به کار گیری می­کنن. دیدگاه شناختی کلا به افکار و راه حل­های فعلی شخص بیشتر از تاریخچه فردی توجه داره. یعنی تاریخچه شناختی فرد، نگاه­ها و حال و حالا به عنوان علل مشکلات اضطرابی مورد توجه واقع می شن (آزاد، 1389). در این درمان به مراجع کمک می­شه تا افکار خودکار یعنی تصاویر یا افکاری رو که تحریک کننده اضطراب هستن، بشناسه. منطق و باورهای غلطی رو که در زیر بنای این افکار قرار دارن، مشاهده کنه و اعتبار اون­ها رو بیازماید. وقتی مریض کم کم به نادرست بودن افکار و باورهای خود پی می­برد، انتظار می­رود که کمتر با استعداد دیدن خطر در جایی باشه که خطر وجود نداره ( دادستان، 1389).

2-1-4-1-4- نظریه روان جست و خیز

در دیدگاه روان جست و خیز دلیل مشکلات اضطرابی به اختلاف­های داخلی و تکانه­های ناخودآگاه نسبت داده می شه. ( آزاد، 1389). فروید به فکر بود اضطراب، هشداری از وجود یه خطر در ناخودآگاهه. ( سادوک و سادوک، 1388).

کمک به مراجعه کنندگان به خاطر درک و حل رویدادهای گذشته، محور اصلی این روش درمانگریه. این پزشکان با به کار گیری راه ­هایی مثل تداعی آزاد و تفسیرهای کم و بیش القاکننده تلاش می­کنن تا مراجعه کنندگان رو در بازشناسی کشاننده­های عمقی، نیازها و اختلاف­هایی که در زیر بنای هیجان­ها و رفتاراشون قرار داره، کمک بدن و توقع دارن که این هشیاری به بهتر شدن اون­ها منجر شه ( دادستان، 1389). در این دیدگاه مریض به طرف بصیرت حاصل کردن از تعارضای داخلی که ریشه این مشکلات حساب می گردن، راهنمایی می شه. ( آزاد، 1389).

2-1-4-1-5- نظریه آدم­گرایی

طبق نظریه آدم­گرایی، محیطی که تمایلات آدم رو واسه کار کردن به طرف شکوفایی خود تحریک می کنه، موجب گسترش اضطراب در فرد می­شه (آزاد، 1389). اضطراب از تلاش­های فرد واسه زنده موندن و نگهداشتن و دفاع از وجود خود ناشی می­شه ( کری، 1391).

هدف اصلی این پزشکان، کمک به مراجع به خاطر آزمودن خویشه تا بدین وسیله بتونه به تمایل­های ذاتی خود اعتماد کنه و در مواجه شدن با خودمون راحت خاطر و صدیق باشه. این کارشناسان می گن که اینجوری، اضطراب یا دیگه نشونه­های بینظم روان­شناختی فرد کاهش پیدا می کنن ( دادستان، 1389).

Author: 92