پیدایش رایانه در مواد اموزشی و تاثیر اون بریادگیری

آموزش به کمک رایانه

 

مواد آموزش برنامه ای رو هم میشه به شکل کتاب ارائه داد ، هم به وسیله ماشین آموزشی و هم به وسیله رایانه . وقتی از رایانه واسه ارائه مواد برنامه ای یا بقیه شکل های جور واجور مواد آموزشی به کار گیری می شه به اون « آموزش به کمک رایانه[1] » می گن .[2]

آموزش به کمک رایانه به شکلای جور واجور انجام میشه . عادی ترین روش به کار گیری کامپیوتر در آموزش ، به کار گیری یه پایانه مجهز آموزشیه که در اون یه تلویزیون ، یه صفحه نمایش ، یه ماشین تحریر و یه گوشی هست . این پایانه آموزشی که در مرکز یادگیری مدرسه یا دانشکده   قرار داده می شه به یه رایانه وصله که ممکنه در فاصله بسیار دوری از مرکز یادگیری   قرار داشته باشه .

گیج و برلاینر (۱٩٨۴) فواید آموزش به کمک رایانه رو به توضیح زیر برشمرده ان :

  • اطلاعات مربوط به پاسخای فرد فرد علم آموزان در رایانه ذخیره شده و از دید آماری بررسی می گردن و بدون این دست اون دست کردن در آخر کار در اختیار معلم گذاشته می شن .
  • اطلاعات مربوط به گروه های علم آموزان هم به راه بالا قابل به کار گیری هستن .
  • با به کار گیری یه رایانه و پایانه های زیادی که در فاصله های دور و نزدیک از آن قرار داده می شن ، میشه به آموزش هزاران دانش آموز دست به کار شد .
  • اطلاعات مربوط به تأخیر در جواب دادن علم آموزان رو جمع بیاری می کنه . این اطلاعات فاصله زمانی بین ارائه هر مطلب و جواب دادن دانش آموز رو مشخص می کنه .
  • با به کار گیری گوشی و تلویزیون ، امکان ارائه مطالب به یادگیرنده به شکل دیداری و شنیداری شدنیه .[3]

با اینکه آموزش به کمک رایانه واسه نوعای جورواجور برنا مهای خطی و شاخه ای در مقیاسی وسیع به کار رفته ، از رایانه واسه مقاصد دیگری هم میشه به کار گیری کرد . برنامه هایی واسه رایانه نوشته شدن که مطالعه نوعای جورواجور نظامای سیاسی و اجتماعی رو ممکن میسازن ، آزمایشای جورواجور روانشناختی رو به نمایش می ذارن ،      آزمایشای جور واجور شیمیایی رو بدون نیاز به دستکاری مواد یا وسایل انجام میدن و به مهندسان ، حل مسئله رو آموزش میدن .

آموزش به کمک رایانه اونقدر پیشرفت کرده که به باور خیلی از افراد      میشه به کمک اون هر چیزی رو که هر معلم خوب آموزش میده ، آموزش داد . حتی موضوعاتی مثل فلسفه ، دین ، ارج گذاشتن به هنر و خلاقیت رو میشه به کمک رایانه آموزش داد به شرط اینکه هدفای آموزشی رو بشه به روشنی مشخص کرد . [4]

خلاقیت-خلاقانه
خلاقیت-خلاق

 

موارد زیادی از بهره دهی رایانه در آموزش میشه گفت که در این جا به چند مورد به طور خلاصه اشاره میکنیم :[5]

 

۱. به کار گیری رایانه در تمرین و تکرار مطالب

رایانه با کمک به علم آموزان در حل تمرینای درسی خود ، کار معلم رو واسه نظارت بر علم آموزان کم می کنه . علاوه بر این کارای معمولی مثل نمره گذاری و ثبت یافته ها به وسیله رایانه انجام میشه و سابقه علم آموزان هم در حافظه اون نگهداری می شه و در زمان لازم ، از اطلاعات ضبط شده به کار گیری می شه . هنگام تمرین اگر دانش آموز مرتکب خطا و اشتباه شه ، رایانه اون رو متوجه می سازه و امکان آزمایش دوباره رو واسه اون بوجود میاره . درصورت تکرار اشتباهات از طرف دانش آموز ، رایانه اون رو به تمرینات کلیدی برگشت میده . این برنامه رایانه ای درست مثل آموزش برنامه ریزی شده ، پس از هر چند اشتباه ، جواب درست داده می شه و گسترده می تونه متوجه اشتباه خود شه .

برنامه-ریزی

 

٢. آموزش انفرادی

برنامه آموزش انفرادی با تکرار و تمرین فرق داره . در این نوع آموزش ، رایانه محتوای موضوع درسی رو به شکلی دقیق به گسترده آموزش میده . در طرح برنامه رایانه واسه منظور فوق ، پروسه یادگیری جدا سازی و بررسی می شه و اهداف آموزشی               مشخص می شه .

یکی از نمونه های برنامه های آموزشی رایانه ای ، برنامه آموزش رایانه ای درس ریاضی برنت ووده . این برنامه به وسیله پاتریک سوپ [6]  در انستیتوی تحقیقات ریاضی علوم اجتماعی در دانشگاه استانفورد اجرا شده که حدود ۴٠٠ درس داره که شامل شمارش اعداد ، جمع و تفریق می شه و در آموختن ریاضی کلاس اول ازش به کار گیری می شه .

 

٣. مثل سازی و بازی رایانه ای

مثل سازیا نشون دهنده موقعیتایی هستن که معمولا” از دید محال بودن آموزش واقعی کنار گذاشته می شن . کارشناسان چند سالیه که روی کاربردهای جور واجور مثل سازی رایانه ، در آمریکا کار می کنن . اونا از مثل سازی در علوم تجربی و تحقیقات اجتماعی تجربه های زیاد       به دست آورده ان . بعضی از این مثل سازیا واسه غنی کردن تجربه های موجود از فعالیتا کلاسی به کار میره و در عین حال بعضی از مثل سازیا واسه مواردی به کا رگرفته می شه که راه دیگری واسه تجربه اونا موجود نیس . تو یه برنامه به نام « استرل »[7] از علم آموزان میخوان تا کنترل طاعون از راه ترکیب عامل ضد طاعون و تزریق به گروه عقیم شده در حشرات رو       تجربه کنن . برنامه دیگری به نام « پاویل »[8] با آلودگی هوا سر و کار داره .

مثل سازیا و بازیا می تونن علم آموزان رو در تصمیم گیری در لحظه های بحرانی کمک بدن و اونا امکان پیدا میکنن فرضیه ها رو در شرایط ذهنی ، امتحان کنه . در این مورد میشه جلو بینی پیشرفت اقتصادی در آینده اشاره کرد . از اونجا که تعدادی متغیرهای اقتصادی خیلی راحت با رایانه توانایی محاسبه و کنترل دارن ، واسه علم آموزان شاید فرضیه های جور واجور اقتصادی رو بیازمایند .

 

۴. ذخیره سازی اطلاعات

از موارد دیگه کاربرد رایانه در آموزش ، به کار گیری آن در ذخیره سازی اطلاعاته . رایانه می تونه اطلاعاتی مثل بهره هوشی علم آموزان ، نمرات درسی ، رتبه ها ،    فعالیتای فوق برنامه و اطلاعات به درد بخور دیگه رو در خود ذخیره و نگهداری کنه تا در مواقع لازم از اونا به کار گیری شه .

علم آموزان می تونن از رایانه به عنوان دستگاهی واسه حل مسائل درسی خود به کار گیری کنه .

 

 

 

 

  1. CAI : Computer – Assisted Instruction

٢. مقدمه ای بر نظریهای یادگیری ، هرگنهان و السون ، ۱٣٧۴

۱. روانشناسی پرورشی ، روانشناسی یادگیری و آموزش ، دکتر علی اکبر سیف ، ۱٣٨۱

۱. مقدمه ای بر نظریهای یادگیری ، هرگنهان و السون ، ۱٣٧۴

٢. آشنایی با کامپیتر و داده پردازی ، لطفعلی بخشی ، ۱٣۶٣

  1. 1. Patric Sop
  2. Sterl
  3. Povil

Author: 92